Prof. Dr. Macid Ayhan MELEKOĞLU                                 

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖZEL EĞİTİM BÖLÜMÜ

    

header photo

Haberler

CRI DU CHAT (KEDİ MİYAVLAMASI) SENDROMU KONFERANSI - 03 Aralık 2019

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 3 Aralık 2019 tarihinde Cri Du Chat (Kedi Miyavlaması) konferansı gerçekleştirildi.

  

 

 

DİSLEKSİ FARKINDALIK SEMİNERİ - 04 Kasım 2019

Uşak Rehberlik ve Araştırma Merkezi

Bugün ilimizde Özel Öğrenme Güçlüğü Farkındalık Haftası kapsamında Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden Doç. Dr. Macid Ayhan MELEKOĞLU Hocamız seminer vermiştir. Semineri İl Milli Eğitim Müdürlüğü RAM işbirliğiyle gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Seminerimize İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bülent ŞAHİN, Özel Eğitim Şube müdürümüz Sayın Sinan YILDIZ, ilimizde çalışan öğretmenler, aileler ve üniversite öğrencileri katılım sağlamıştır. Seminerimizde özel öğrenme güçlüğünün ne olduğu, hangi yaklaşımların kullanıldığı ve öğretmenlerin sınıflarda neler yapabileceği konularında konuşuldu. Katılımlarından dolayı Doç. Dr. Macid Ayhan MELEKOĞLU Hocamıza teşekkür ederiz.

 

Haberin detayı için tıklayınız.

Disleksiye Genel Bakış Paneli - 02 Kasım 2019

1-7 Kasım "Disleksi Farkındalık Haftası" kapsamında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü ile  Disleksi ve Hiperaktivite Derneği Tokat Şubesi tarafından düzenlenen “Disleksiye Genel Bakış” konulu panel Tokat Dedaman Otelde düzenlendi. Programa Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ataç Çelik, akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.

Doç. Dr. Macid Melekoğlu ,”Disleksi Olan Çocuklarda Okuma Becerilerinin Desteklenmesi” konusunda çocuklarda okuma becerilerinin kazandırılmasında özverili olunması gerektiğini ve her çocuğun farklı bir şekilde öğrenebileceğini vurguladı.

 

Haberin detayı için: Link 1 Link 2

ESOGÜ’de Otizm Farkındalık Konferansı - 2 Nisan 2019

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Özel Eğitim Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÖZHUAM), ESOGÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü ve Toplumsal Farkındalık Kulübü'nün birlikte düzenlediği "Otizm Farkındalık Konferansı" ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Haberin detayı için: Link 1 Link 2 Link 3 Link 4

Aile Eğitimi Programı - 13 Şubat 2018

İlk eğitim ailede başlar

Şehit Piyade Astsubay Çavuş Soner Özübek Ortaokulu tarafından, öğrenci velilerine yönelik "Aile Eğitimi Programı" düzenlendi. 

Aile ve çocuğun sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel yönden gelişimini ele alan programda, Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinin 5 ayrı biriminden 30 öğretim görevlisi sunumuyla katıldı. Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü, Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü, Tepebaşı Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nün ortak katılımlarıyla düzenlenen Aile Eğitim Programı açılışında; çocuğun hayatı boyunca alması gereken eğitimin en önemli sürecinin, ailede başladığı mesajı verildi. Kaynak: İlk eğitim ailede başlar.

Haberin detayı için 

6 Mart 2018 - Anadolu Üniversitesinde ‘2. Dil-Beyin Sempozyumu' Anadolu Üniversitesi, Eskişehir

Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen ‘2. Dil-Beyin Sempozyumu’ Öğrenci Merkezi Salon 2009’da düzenlendi. Prof.Dr. Şükrü Torun’un yaptığı "Sinirbilim açısından dil gelişimi: Genetik mi? Çevremi mi?" konusu ile başlayan sempozyumun konu başlıkları ise şöyle oldu: “Yard. Doç. Dr. Nurdan Cankuvvet Aykut: "Erken Dönem Pragmatik Gelişim", Prof. Dr. İlknur Maviş: "Gecikmiş Konuşma", Prof. Dr. İbrahim Halil Diken: "Dil Gelişimi Açısından Aile Eğitimi", Prof. Dr. Şükrü Torun: "Disleksinin Nörobiyolojik Temelleri", Doç. Dr. Macid. Ayhan Melekoğlu: "Disleksi Yönetiminde Özel Eğitimcinin Rolü", Dr. Şaziye Seçkin Yılmaz: "Okuma Güçlüğü Çeken Çocukların Dil Özellikleri", Prof. Dr. Ahmet Konrot: "Disleksi Yönetiminde Dil ve Konuşma Terapistinin Rolü.”

Haberin detayı için: http://www.milliyet.com.tr/anadolu-universitesinde-2-dil-beyin-eskisehir-yerelhaber-2639487/

13 Şubat 2018 - İlk Eğitim Ailede Başlar - Şehit Piyade Astsubay Çavuş Soner Özübek Ortaokulu, Tepebaşı, Eskişehir

Şehit Piyade Astsubay Çavuş Soner Özübek Ortaokulu tarafından, öğrenci velilerine yönelik “Aile Eğitimi Programı’ düzenlendi. Aile ve çocuğun sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel yönden gelişimini ele alan programda, Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinin 5 ayrı biriminden 30 öğretim görevlisi sunumuyla katıldı. Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü, Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü, Tepebaşı Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün ortak katılımlarıyla düzenlenen Aile Eğitim Programı açılışında; çocuğun hayatı boyunca alması gereken eğitimin en önemli sürecinin, ailede başladığı mesajı verildi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Şehit Piyade Astsubay Çavuş Soner Özübek Ortaokulu Müdürü Mustafa Yavuz, “Ebeveynler çocuklarının hayatta sahip oldukları ilk öğretmenleridir” dedi.  Yavuz ayrıca; “Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Üzmez, ESOGÜ Özel Eğitim Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu, AÜ Engelliler Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İbrahim Halil Diken, AÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı, Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Atilla Cavkaytar’a bizlere vermiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. Program 23 Şubat 2018 Cuma gününe kadar devam edecek.

Haberin detayı için: http://www.milliyet.com.tr/ilk-egitim-ailede-baslar-eskisehir-yerelhaber-2592649/ 

 

22 Kasım 2017 - "BİLİM VE SANAT ÇERÇEVESİNDE ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER" KONFERANSI - İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ

İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma Uygulama Merkezi, İnönü Üniversitesi Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve İnönü Üniversitesi Engelsiz İnönü Birimi ve Toplumsal Duyarlılık Projeleri Topluluğu (TODUP) tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle "Bilim ve Sanat Çerçevesinde Özel Gereksinimli Bireyler" konferansı düzenlendi.

Haberin detayı için: http://inonu.edu.tr/tr/716

http://inonu.edu.tr/media/news/news/6/2017/11/4c879adb-7eb5-4463-bae0-f6401c1bd825_1000x563.JPG

 

8-9 Mayıs 2017 - BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ'NDE 11. ENGELSİZ ÜNİVERSİTELER ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Her yıl farklı üniversitelerde gerçekleştirilen ve bu yıl on birincisi düzenlenen Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı 8-9 Mayıs 2017 tarihlerinde Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ev sahipliğinde, 74 Üniversiteden 200 civarında akademik-idari personel ve üniversite öğrencisinin katılımı gerçekleştirildi. 8 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilen çalıştay açılışına Zonguldak Valisi Ali Kaban, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Engelli Öğrenci Komisyon Koordinatörü Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Haberin detayı için: http://www.milliyet.com.tr/beu-de-11-engelsiz-universiteler-calistayi-zonguldak-yerelhaber-2031536/

http://i.milliyet.com.tr/LocalArticle606x304/2017/05/10/fft261_mf23117017.Jpeg

2 Mayıs 2017 - YÖK'TE "ENGELSİZ ERİŞİM ÇALIŞTAYI" DÜZENLENDİ

2016-2017 Eğitim Öğretim yılını yükseköğretimdeki engelli bireyler için "Engelsiz Erişim" yılı olarak kabul eden YÖK tarafından, yükseköğretim kurumlarında engelli bireylerin bütün mekânlara erişimleri konusunda farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla "Engelsiz Erişim Çalıştayı" düzenlendi.

Soru cevap kısmının tamamlanması sonrasında YÖK Engelli Komisyonu Üyesi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi temsilcisi Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu bir konuşma yaparak Çalıştay Kapanışını gerçekleştirdi.

Haberin detayı için: http://www.yok.gov.tr/web/guest/yok-te-engelsiz-erisim-calistayi-duzenlendi

12 Mayıs 2016 - ANADOLU’DA “ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMLERİ” KONUŞULDU

Moderatörlüğünü Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul’un yaptığı panele; Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Eriş, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Claire Özel, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Şahin, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Ünal ile YÖK Engelli Öğrenci Komisyon Koordinatörü ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Macid Melekoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Haberin detayı için: http://www.eskisehirgundem.com/?sec=1&newscatid=13&newsid=106669

http://egazete.anadolu.edu.tr/kampus/34480/anadoluda-engelli-ogrenci-birimleri-konusuldu

Anadolu’da “Engelli Öğrenci Birimleri” konuşuldu

10 Mayıs 2016 - ALİŞUURİ ÖĞRETMENLERİNDEN "DİSLEKSİ DE NEYMİŞ" SEMİNERİ

Karesi  Ali Şuuri İlkokulu’ nun “Farklı Çocuğu Farket Projesi” kapsamında Balıkesir Üniversitesi Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencilerine yönelik Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Macid MELEKOĞLU “Disleksi de Neymiş”  semineri verdi.

Haberin detayı için: http://karesi.meb.gov.tr/www/alisuuri-ogretmenlerinden-disleksi-de-neymis-semineri/icerik/420

http://www.gazetemerhaba.com/?p=32460

http://www.balikesir.edu.tr/index.php/baun/haber_goster/12417

22 Aralık 2014 - OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖZEL EĞİTİM BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ SERTİFİKALARINI ALDILAR

Osmangazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu’nun girişimi ile 2 araştırma görevlisi ve özel eğitim bölümünden 35 öğrenci Düşler Akademisi Kaş’ta başlattığımız değişim hareketinin parçası oldular.

Haberin detayı için: http://duslerakademisi-kas.org/blog/2014/12/22/osmangazi-universitesi-ozel-egitim-bolumu-ogrencileri-sertifikalarini-aldilar/

 

5 Kasım 2014 - ENGELLERİ AŞMAK ENGELLİLERLE YAŞAMAK

5 Kasım 2014 Çarşamba günü saat 10.00 – 12.30 ve 15.00 17.30 olmak üzere iki oturum şeklinde gerçekleştirilen konferansın katılımcıları Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof.Dr. Sn. Ayhan Aydın ve Yrd. Doç. Dr. Sn. Macid A. Melekoğlu idi.

Haberin detayı için: http://www.kalehaber.net/haber-23065-engelleriasmakengellilerleyasamak.html

19-20 Nisan 2014 - ZAFER KALKINMA AJANSI’NIN EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR.

Eğitim programının bireyselleştirilmesine yönelik düzenlenen eğitimler tüm okul öğretmenlerimizin katılımlarıyla Osman Gazi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Macid  Ayhan  MELEKOĞLU’nun eğitmenliğinde gerçekleşen sunu başarıyla tamamlanmıştır.

 

10 Aralık 2014 - 15 BÖLÜM BAŞKANINDAN ORTAK BİLDİRİ

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınıf öğretmenlerini ve branş öğretmenlerini alan değişikliği yoluyla özel eğitim öğretmeni olarak atanmasının doğru olmadığını belirterek, “Bu uygulamanın durdurulup yapılan atamaların iptalini talep ediyoruz” dedi.

 

18 Kasım 2013 - “DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARA DOĞRU EĞİTİM YÖNTEMLERİ”

ESOGÜ Eğitim Fakültesi salonundaki konferansın açılış konuşmasını yapan ESOGÜ Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu, konferansın amacının hem öğretmen adaylarını hem de konuyla ilgili olan aileleri bilgilendirmek olduğunu söyledi.

Haberin detayı için: https://www.haberler.com/down-sendromlu-cocuklara-dogru-egitim-yontemleri-5322691-haberi/

 

10 Aralık 2011 - FETHİYE’DE ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLERİN YAŞAMI MASAYA YATIRILDI.

Panelde ilk olarak sunumunu gerçekleştiren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Yrd. Doç. Dr. Macid Melekoğlu, “Zihinsel Engeli Olan Bireyle İletişim” konulu sunumunu gerçekleştirdi. 

Haberin detayı için: http://www.haber3.com/fethiyede-zihinsel-engelli-breylerin-yasami-masaya-yatirildi-1106420h.htm#ixzz49yq89ifC

FETHİYE’DE ZİHİNSEL ENGELLİ BREYLERİN YAŞAMI MASAYA YATIRILDI